17η Έκθεση Μαθητικής Φωτογραφίας - 2012

Facebook Twitter Google+

ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΑΦΘΟΝΙΑΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΓΙΑΤΙ

‘ΦΥΣΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ’ (από πανώ μαθητών στις διαδηλώσεις του Φεβρουαρίου)

Αυτή τη χρονιά αποφάσισα να μη γράψω πρόλογο -άλλωστε, όπως όλος ο κόσμος, έτσι και οι έφηβοι, έπαψαν πια να “τρώνε” πρόλογο…

‘Το αύριο ακυρώθηκε, λόγω έλειψης ενδιαφέροντος’, λένε κάπου οι anonymous.

Και φέτος, όπως και πριν από δύο χρόνια, ανοίγουμε ένα παράθυρο στον κόσμο, φιλοξενώντας στην έκθεση τρια σχολεία από τη μακρυνή Αυστραλία. Ένα παράθυρο πάντα είναι ευπρόσδεκτο και ωφέλιμο…

‘Αύριο δίνω ιστορία, αλλά ήρθα σήμερα εδώ για να την γράψω…’ κυκλοφόρησε στο facebook.

Και μια ευχή -έστω, πρώιμη

Καλό καλοκαίρι!

Συμμετέχουν:

 

1ο ΓΕΛ Ελευθερίου-Κορδελιού

Αναστασία Παπαδοπούλου, Γιώτα Ιωάννου

Δέσποινα Παπαοικονόμου

1η ΕΠΑΣ Καλαμαριάς

Αχιλλέας Αραγιάς, Ειρήνη Μακαρώνη, Ευανθία Υψηλάντη,

Χρυσοβαλάντης Σπυρογιάννης

1ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης

Αλέξης Φούρκας-Γεωργιάδης

1ο ΓΕΛ Θέρμης

Βίκυ Εδιάρογλου, Δώρα Στάμου, Ευλαμπία Χουτουριάδου,

Ζωή Ντίτσιου

1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-Μενεμένης
 

Χριστίνα Ντούλα

1ο Γυμνάσιο Μενεμένης
 

Ανδριάνα Παδοβάνη

2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου

Ειρήνη Δαμιανίδου, Μυρτώ Καραγιαννίδου, Ελένη Καραγκιοζίδου,

Δημήτρης Αποστολίδης

2ο ΓΕΛ Νεάπολης
Δήμητρα Καρπίδου

2ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης

Μαρίνα Πραδάκη, Μαρία Ιορδανίδου

2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκων
 

Χρήστος Αθανασιάδης

2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
 Έλσα Μπότα

2ο ΕΠΑΛ Ευόσμου

Μανώλης Μπιτσιλής, Μέρλιν Στάντσεβα, Μιχάλης Πέϊος, Στέλιος Μιχαλούδης,

Σοφία Κογκαλίδου, Γλυκερία Καραμυτιληνού, Δέσποινα Γενιφτσή,

Θανάσης Βασιλειάδης, Ελένη Βαρυτιμιάδου, Χριστίνα Αντωνιάδου,

Κατερίνα Αγγέλου, Bικτωρία Aκιμένκο, Ευστράτιος Μπιτσιλής,

Κατερίνα Ξανθοπούλου, Ιωάννα Πανισίδου, Μαρία Παπαδοπούλου,

Νικολίνα Χατζίκου

3ο Λύκειο Πολίχνης

Φωτεινή Γκιοργκίνη, Αχιλλέας Μαλακόζης

3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου
 Σοφία Τηλικίδου, Δέσποινα Τζελέπη, Μαργαρίτα Οφλίδου, Έφη Μπιμπούδη,

Αντώνης Κωνσταντινίδης, Παναγιώτης Καψάλης, Ηρώ Καπέτα,

Λευτέρης Καλπακτσίδης, Ελένη Βαδέκα

3η ΕΠΑΣ Θεσσαλονίκης (Ευκλείδης) 
 Αικατερίνη Βατσικούρα, Ζωή Γκουγκουλιάσνου, Βασιλική Καρτσιακλή,

Ιωάννα Κοζυράκη, Ελισάβετ Κωνσταντινίδου, Αθανάσιος Στόϊκος,
Δημοσθένης Φροντιστής, Μαρία Αναστασοπούλου,Χαράλαμπος Γεωργάκης, Παναγιώτης Ομιλιάδης

4ο Γ.Ε.Λ. Σταυρούπολης

Βικτώρια Μόρθανου

6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ (Ευκλείδης)

Αδριανός Ζώης, Βασίλης Γεωργιάδης

7ο Λύκειο Θεσσαλονίκης
Παντελής Πετσόπουλος

8ο ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης (Ευκλείδης)
 Μάικλ Πέτκοφ, Νίκη Νεράντζη, Ιωάννης Καραβασίλης,

Ζάζα Καρυπίδη, Λίζα Σιδηροπούλου

14ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης (Ομαδική εργασία)

Αναστασία Ασπρίδου, Χριστίνα Γκέγκα, Λευκοθέα Δεληκάρη,

Κωνσταντίνα Θωμοπούλου

19o Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

Ελένη Βασδόκα

31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (40 Εκκλησιές)

Πηνελόπη Μελισσάρη, Δήμητρα Παπαδοπούλου, Αναστασία Πέτικου

31ο Λύκειο Θεσσαλονίκης

Αναστασία Καραγιώργη

32ο Λύκειο Θεσσαλονίκης
Ομαδική εργασία

89ο Δημοτικό Σχολείο
 Μιχάλης Πατρινός, Μάκης Πατρινός

Gungahlin College – Canberra Georgina Grimmett, Justin Lizardo,

Jonathon Martens, Paige Mkleod, Shani O’Halloran, Vanessa Policarpio,

Grace Toyer, Brittany van den Bosch

Princes Hill Secondary College – Melbourne

Esther Carlin, Oskar Catoggio, Marcus Hocking, Shawkat Husseini, Pippa Lukin,

Isabel Owe Young, Tully West

Waverley College – Sydney

Joshua Eastburn, Diego Lobos-Gonzales,

Robert Nicita, Jackson Perret, Jeremy Shanahan

Γυμνάσιο Πεύκων

Μανόλης Αθανασιάδης

Γενικό Λύκειο Πεύκων

Ελένη Χατζηνικολάου, Θεανώ Ψωμά, Χριστίνα Ψωμά

Γενικό Λύκειο Μίκρας

Αφροδίτη Παρδαλογιάννη

ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου

Σαρόγλου Ζωή

Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί

Μαρία Βασιλική Λασκαρίδου, Σοφία Πετρίδη

Εκπαιδευτήρια “Απόστολος Παύλος” (Δημοτικό Σχολείο)

Κωνσταντίνα Αγαπητού

Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη
Εύα Γερομιχαλού

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

Ανδρέας Αγαπητός, Χαρά Χατζηφωτιάδου, Φωτεινή Μπουσίνη

Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
 Ελευθερία Μανδρέλα, Ορέστης Δημητρίου, Χάρις Αρώνη

Καλλιτεχνικό Λύκειο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης

Μιμή Αναστασιάδου, Νικολέττα Αγγελίδου, Νικολέτα Γουλή,

Φένια Σούλτα, Κωνσταντίνος Τσιρώνης, Ευαγγελία Τσερβένη,

Τριανταφύλλου Χρύσα, Νίκος Χίντζιος

Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Λύκειο)

Φωτεινή Δερβίση, Ειρήνη Αραμπατζή, Στράτος Κρητικός,

Νίκη Λαμπαδά, Νίκος Λειβαδίτης, Αγγελίνα Παπαδημητρίου,

Γιώργος Παπαδόπουλος, Μαγδαληνή Παπαφυλακή, Δήμητρα Σεφερίδη,

Εβίνα Φωτιάδου, Αννέτα Χρισίδου, Δήμητρα Ράπτη, Νεφέλη Ράφτη,

Κατερίνα Αλεξάνδρου, Μαριάννα Καραβαγγέλη, Νίκος Κωδούνας

Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας
 Αριστοτέλης Σωμαράκης, Άννα Αυγερινού

Απονεμήθηκαν τα παρακάτω βραβεία:


1ο βραβείο στη μαθήτρια Εύα Γερομιχαλού (Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη), για την ολοκληρωμένη καλλιτεχνική πρόταση που παρουσίασε με τη δουλειά της.


2ο βραβείο στο μαθητή Παντελή Πετσόπουλο (7ο Λύκειο Θεσσαλονίκης) για την αρτιότητα των εκτυπώσεων και γενικά της παρουσίασης των φωτογραφιών του

Το 3ο βραβείο μοιράστηκε στους παρακάτω τρεις μαθητές για την ποιότητα των φωτογραφιών τους:


Χαρά Χατζηφωτιάδου (Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη)


Μαρία Βασιλική Λασκαρίδου (Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί)


Αδριανός Ζώης (6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ (Ευκλείδης)